معرفی شرکت قائم نخ کیمیا
شرکت قائم نخ کیمیا با هدف تولید انواع نخ تکسچره (DTY) پلی استر و و تامین طیف وسیعی از نیاز مصرف کنندگان در سال 1380 به بهره برداری رسید و محور فعالیت های خود را بر اساس تولید محصولاتی با کیفیت و متنوع جهت تضمین موفقیت بافندگان و سایر صنایع پایین دستی قرار داد.
شرکت قائم نخ در حال حاضر با سطح اشتغال زایی بالغ بر 90 نفر با اعتماد بر انجام کار تیمی و بهره گیری از وجود کارشناسان مجرب و متخصص، قابلت تولید انواع نخ تکسچره فیلامنتی پلی استر را داراست. این شرکت با بهره گیری از دانش روز در زمینه تکسچره نخ های فیلامنتی در شهرک صنعتی مورچه خورت اصفهان واقع شده است.

همچنین شرکت نساجی دنا نخ سپاهان از جمله شرکت های تابعه این مجموعه، فعالیت خود را در سال 1384 با هدف تولید نخ های فیلامنتی جزیی کشیده شده (POY) سفید و رنگی آغاز کرده است. 

واحد تحقیق و توسعه
واحد تحقیق و توسعه شرکت قائم نخ کیمیا با در اختیار داشتن متخصصین دانشگاهی و در ارتباطی موثر با مراکز علمی و دانشگاهی معتبر از جمله دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران و دانشگاه آزاد واحد کاشان در زمینه تحقیق و بررسی امکان ایجاد زمینه های تولید محصولات نو در صنعت نساجی، فعال می باشد.
ازجمله فعالیت های انجام گرفته:
  • همکاری با موسسات پژوهشی از جمله دانشگاه صنعتی اصفهان و موسسه علوم و فنون نوین اتکا در مطالعه و تولید محصولاتی مانند نخ آنتی باکتریال ذاتی پلی استر و پارچه های نظامی ضد آب
همچنین این واحد با بررسی بروزترین پیشرفت های موجود در عرصه تولید نخ تکسچره اعم از پیشرفت های تکنولوژیک و تئوری، وظیفه کمک به بهینه سازی خطوط تولید مختلف را نیز به عهده دارد.
لازم به ذکر است که این مجموعه پذیرای اجرای هرگونه طرح تحقیقاتی در راستای تحقق علم و پیشرفت های به روز صنعت نساجی می باشد.

کنترل ورود کالا
مواد اولیه ورودی به شرکت اعم از چیپس پلی استر گرید نساجی خریداری شده از شرکت پتروشیمی شهید تندگویان قبل از مصرف براساس استانداردهای تدوین شده و مطابق با رویه مشخص، نمونه برداری شده و رد یا قبول اقلام بر اساس کنترل های به عمل آمده صورت می گیرد. همچنین مواد اولیه و ملزومات کلیدی مانند چیپس انواع روغن ها و محصولات وابسته در شرایط مشخصی انبارش و جابجا می گردند.

واحد آزمایشگاه کنترل کیفیت
واحد آزمایشگاه کنترل کیفیت شرکت قائم نخ کیمیا دارای تجهیزات آزمایشگاهی کاملی برای اندازه گیری خصوصیات کیفی نخ های پلی استر نیمه آرایش یافته (POY) و تکسچره  (DTY) مطابق با روش‌های آزمون استاندارد ملی ایران و استانداردهای موجود نخ پلی ‌استر می‌باشد. خصوصیات مختلف نخ‌های تولیدی این شرکت اعم از استحکام، درصد ازدیاد طول، درصد روغن ریسندگی و نمره نخ تولیدی توسط پرسنل کارآزموده و توانمند مورد آزمایش قرار گرفته و پس از انطباق دادن با استانداردهای موجود محصولات تولیدی خطوط مختلف مورد درجه‌بندی قرار می‌گیرند.
 
کنترل محصول نهایی
محصول نهایی قبل از بسته بندی توسط افراد مجرب کنترل شده و درجه‌بندی محصول بر اساس فهرست مشخصات درجه‌بندی که به تفکیک برای محصولات مختلف تعیین شده است، انجام می‌شود. بدین ترتیب از یکپارچگی خواص و ظاهر محصول با درجه‌های یکسان برای مشتری اطمینان حاصل می‌گردد.